top of page

Filistin'e Özgürlük

KONSERİ

14 Ocak / KadıköySahne

8.png

Konser Haberi

Filistin’e Özgürlük Platformu; İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlediği insan zinciri etkinliklerinin ardından 14 Ocak Pazar günü Kadıköy Sahne’de, yüzlerce kişinin katıldığı coşkulu bir Filistin’e Özgürlük Konseri düzenledi.

20 müzisyenin 12 canlı performans gerçekleştirdiği konser gecesinde; Mercan Dede, Filistinli grup Le Trio Joubran ve ünlü Leve Palestina şarkısının yazarı ve Kofia grubunun kurucusu George Totari’nin gönderdiği yazılı ve video mesajlar dinleyicilerle paylaşıldı.

Müzik performansları arasında, sanatçılar ve aralarında BDS Türkiye’nin de bulunduğu aktivistler konuşmalar yaptılar. Filistin’e Özgürlük Platformu kurucularından Fatma Akdokur konuşmasında platformu kurulma amacını anlattı.

 

Yine platform kurucularından Hacer Ansal ise bir sonraki büyük etkinlik olan Vicdan Mahkemesi’ni duyurdu ve herkesi destek olmaya davet etti. Filistin’e Özgürlük Platformu’nun bir başka kurucusu Özdeş Özbay da iklim adaleti perspektifinden Filistin için özgürlük istedi.

Geceye mesaj gönderen Filistin Devleti Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Gazze’deki güncel durumu özetleyerek Filistin’e destek veren herkese teşekkür etti. Filistin Dostluk Derneği’nden Rajeh Nassar da bir mesaj göndererek dayanışmayı büyütmeye ve İsrail’i boykota çağırdı. 

Sahneye çıkan BDS Türkiye aktivistleri de boykot çağrısı yaparak özellikle tüm sanatçıların İsrail’de büyük enerji yatırımları olan Zorlu Holding’ ait Zorlu PSM’yi kültürel boykota davet etti.

Gece boyunca “Filistin’e Özgürlük, İsrail’e boykot”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “ırkçılığa geçit yok” “Öz-öz-öz özgürlük, Filistin’e özgürlük” sloganları atıldı.

Fotoğraf Galerisi

bottom of page