top of page
  • filistineozgurluk

İsrail soykırım yapmakla damgalandıUluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail'in soykırım suçu işlediğini beyan etti. Filistin siyasi güçleri ve davacı Güney Afrika, İsrail'i mahkeme kararlarını uygulamaya çağırdı

UAD'nin kararı İsrail ve destekçileri için en büyük ideolojik yenilgi oldu. İsrail artık soykırımla damgalan bir devlettir. Doğru, mahkeme ateşkes emri vermedi ve İsrail hakkında oldukça genel bir tedbirler listesi yayınladı. Ancak İsrail, mahkemeyi kınayarak ve hiçbir karara uymayarak daha da rezil olacaktır. Biz en baştan beri vurguluyoruz İsrail'i yenecek olan hukuk değil mücadele olacaktır. 13 Ocak küresel eylemi İsrail’in ideolojik yenilgisini garanti altına alan bir hareket olarak görülmelidir.

Lahey'de yapılan duruşmadan şu ara kararlar çıktı.

- Mahkeme, davada karar verme yetkisinin kendisinde olduğunu söyledi ve Güney Afrika'nın başvurusunu kabul etti.

- Mahkeme, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki soykırım eylemlerini engellemek için önlem alması yönünde talimat verdi ve bunun bir ay içinde rapor edilmesini istedi.

- Mahkeme, İsrail'in Gazze Şeridi'nde soykırıma kışkırtmayı önlemesi ve cezalandırması gerektiğini söyledi.

- Mahkeme, İsrail'in insani yardımın Gazze'ye girmesine izin vermesini hükmetti.

- Mahkeme, İsrail'i Filistinlileri korumak için daha fazla önlem almaya mecbur bırakıyor ancak Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonları sona erdirmesi emrini vermedi. Fakat operasyonlarını 'Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesine uygun hale getirmelisin' dedi.

Şimdi Filistin’e Özgürlük Platformu’nun Vicdan Mahkemesi girişimi çok daha önemli bir hale geldi.

34 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 commentaire


Invité
31 janv.

“İsrail'i yenecek olan hukuk değil mücadele olacaktır.” Katılıyorum.🇵🇸🇵🇸

J'aime
bottom of page