top of page
  • filistineozgurluk

İsrail işgaliyle ilgili beş yeni gerçek


-Bu hafta başında Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus bir brifingde "100.000'den fazla Gazzeli ya ölü ya yaralı ya da kayıp ve öldüğü tahmin ediliyor" dedi.


-Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'in Gazze'de soykırım yapıyor olabileceğine hükmetmesinden bu yana geçen bir hafta içinde İsrail ordusu en az 874 Filistinliyi öldürdü.


-İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant iktidarın resmi görüşünü açıklayarak "Ordu Refah'a girene kadar zafer tamamlanmış olmayacak" dedi. Refah, Gazze'nin güneyinde 1 milyondan fazla Filistinlinin barındığı bir yerleşim bölgesidir.

-Reuters Haber Ajansı'na konuşan Emad adlı bir Filistinli "Gazze nüfusunun çoğu Refah'ta" dedi. "Eğer tanklar içeri girerse, iki seçeneğimiz kalacak; kalıp ölmek ya da duvarlardan Mısır'a tırmanmak. Bu savaşta daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir katliam olacak." BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden Jens Laerke Cenevre'de verdiği brifingde şunları söyledi: "Refah bir umutsuzluk düdüklü tenceresi ve bundan sonra olacaklardan korkuyoruz.


-Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı bu hafta 7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaşanan sosyal ve ekonomik yıkıma ilişkin bir rapor yayınladı. Rapora göre, mevcut askeri operasyonun hemen sona ermesi ve yeniden inşanın hemen başlaması ve 2007-2022 büyüme trendinin devam etmesi halinde, Gazze'nin 2022 yılındaki ekonomik üretim seviyesine ulaşması için 2092 yılına kadar beklemek gerekecek.

14 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Guest
Feb 09

Yıkmak kolay, inşa zor….😔

Like
bottom of page